Dr hab. Katarzyna Kłosińska to językoznawczyni, przewodnicząca Rady Języka Polskiego, związana z Uniwersytetem Warszawskim. W radiowej Trójce od lat prowadzi popularną audycję zatytułowaną “Co w mowie piszczy”. Dr Michał Rusinek to także członek Rady Języka Polskiego, wykładowca w Uniwersytecie Warszawskim, specjalista od retoryki i autor językoznawczych bestsellerów. Łącząc siły, przeprowadzili wnikliwą analizę języka obecnie rządzącego obozu władzy. Książka „Dobra zmiana. Czyli jak się rządzi światem za pomocą słów”, wydana nakładem Wydawnictwa Znak, to owoc tej niezwykłej współpracy (https://www.taniaksiazka.pl/dobra-zmiana-czyli-jak-sie-rzadzi-swiatem-za-pomoca-slow-katarzyna-klosinska-p-1312034.html).

Jak język kreuje rzeczywistość

Autorzy w latach 2015-2019 przeprowadzili szereg analiz i obserwacji, na podstawie których ułożyli swoisty słownik wyrazów i zwrotów swoiście użytych czy wręcz wytworzonych przez polityków związanych z opcją aktualnie dzierżącą w Polsce władzę. W ten sposób Michał Rusinek i Katarzyna Kłosińska pokazują nie tylko językowe maniery polityków, ale także fakt, że wiele używanych przez nich wyrażeń przenika do naszej codziennej mowy, w ten sposób wpływając na naszą rzeczywistość. To, jak nazywamy rzeczy, w znacznym stopniu determinuje bowiem to, jak na nie patrzymy. Wyrażenia takie jak “antypolonizm”, “zdradzieckie mordy”, “element animalny” są mocno nacechowane negatywnie, przez co wtłaczać mogą do codziennego języka elementy symbolicznej przemocy. To, co raz usłyszane może brzmieć jak żart czy wybuch emocji, powtarzane wielokrotnie może wywierać duży wpływ na nasze myślenie oraz społeczną rzeczywistość.

Analiza nie tylko językoznawcza

Autorzy książki „Dobra zmiana. Czyli jak się rządzi światem za pomocą słów” nie tylko zbierają wyrażenia, jakie kojarzą się z władzą i jakie przeniknęły do potocznej mowy Polaków, ale też starają się odkryć, jakie znaczenia się za nimi kryją oraz w jakim stopniu mogą być one odpowiedzialne na sposób, na jaki postrzegamy świat. Jest to zatem nie tylko skrupulatnie sformułowany wyraz językoznawczej dociekliwości, ale również owoc niezwykłej wrażliwości na problemy społeczne oraz wręcz filozoficznej refleksji. Katarzyna Kłosińska i Michał Rusinek to przede wszystkim nazwiska, które kojarzą nam się w wysokiej klasy specjalistami od polskiego języka – teraz te skojarzenia możemy poszerzyć o troskę o mir społeczny. Autorom udaje się zachować obiektywizm, często gubiony, kiedy mowa o tematach związanych z polityką.

Obszerna, licząca aż 384 strony publikacja chwilami bawi, by potem zmuszać czytelnika do głębszej zadumy. Designerska okładka, przywodząca na myśl estetykę słowników, to unikalna propozycja na polskim rynku książki.

Background obraz autorstwa prostooleh - www.freepik.com