Książka Kim Holden, opowiadająca o losach siedemnastoletniego chłopaka, pod tytułem “Druga strona” pomaga zrozumieć nam czym jest depresja (https://www.taniaksiazka.pl/druga-strona-kim-holden-p-1304275.html). Toby Page jest zbuntowanym, gburowatym i samotnym nastolatkiem. Myśli, że jest nic nie wart i nikt go nie potrzebuje. Chłopak, któremu wmówiono, że jest nic nie wart i świat bez niego byłby lepszy. Żyje sam w obskurnym mieszkaniu, na który zarabia w dorywczych pracach. Żyje z dnia na dzień, a przez jego głowę przechodzą coraz to gorsze myśli. Nie jest przecież nikomu potrzebny. Książka poruszająca, która zapada w pamięci na długie lata. Depresja u chłopaka rozwija się w zastraszającym tempie. Niszczy ona powoli i skrupulatnie duszę oraz ciało. Utwór ten pozwala nam zrozumieć codzienne problemy dużej ilości nastolatków. Autorka dokładnie przedstawia nam przebieg choroby. Główny bohater nie pamięta pozytywnych chwil, zapomina o szczęśliwych momentach, a w pamięci zostaje tylko głos matki, który krytykuje i osądza. Toby nie potrafi obiektywnie spojrzeć na bieg zdarzeń. Zapomina o wszystkich bliskich i oddala się od nich, żyjąc w pojedynkę. Żyjąc w mroku. Bohater jako osoba słaba i chora, jest poostrzegana jako pozytywna, a relację czytelnika z nastolatkiem ocieplają się. Można potępić jego cotygodniowe upijanie się w barze i kończenie z nowo spotkaną kobietą. Jako zwykły nastolatek przechodzi czas buntu, a taka rutyna pozwala mu zapomnieć o słabszym samopoczuciu i samotności. Kiedy jesteśmy już pewni, że Toby odbierze sobie życie, pojawia się Alice Eliot. Młoda kobieta wprowadza się do tego samego budynku co siedemnastolatek i można powiedzieć, że rozświetla jego ponure życie. Taka banalna i znana wszystkim czytelnikom sytuacja, lecz autorka nie pisze tutaj o miłości, a porusza ważny i często pomijany temat depresji. Nie spotkamy tutaj kolejnego słodkiego zakochania, a raczej próbę pokonania swoich własnych słabości, swoich własnych demonów.

Autorka przedstawia ważny wątek, lecz samą książkę czyta się płynnie. Kim pisze “Każda historia ma dwie strony. Pierwszą przedstawioną światu. I tę drugą. Prawdziwą. Tę, która ma znaczenie.”. Chłopak, który sam siedzi w domu. Omija ludzi szerokim łukiem z drugiej strony, w głębi serca, jest miły, dobry i kochający. 

Kim Holden

Amerykańska pisarka, której specjalizacją jest pisanie książek młodzieżowych. Jest znana z takich książek jak ” Promyczek” lub “Gus”. Uwielbia pomagać innym i nie boi się wspominać o ważnych i trudnych sytuacjach, które spotykają nastolatków.

Jest to niezwykła historia, która udowadnia jaką wielką moc uzdrawiania posiadają słowa, zwłaszcza wypowiedziane przez te osoby na których nam najbardziej zależy. Utwór pokazuje nam jak przejść przez depresję i jak pomóc osobie, która w nią popada.

Music obraz autorstwa freepik - www.freepik.com